BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kiekvienas esame patyrę deja vu efektą, kai staiga atrodo, jog kažkoks įvykis jau yra išgyventas anksčiau. Yra nuomonių, kad tai prisiminimai iš praeito gyvenimo ar aiškiaregystės apraiškos.  Senovėje tikėta, kad deja vu sukelia demonai, kurie siekia suklaidinti žmogų. Tačiau mokslininkai tai traktuoja kaip iliuziją apie prisimenamus vaizdus bei įspūdžius, nors jie yra matomi pirmą kartą.
Vos kelioms sekundėms sąmonėje blykstelėjęs prisiminimas labai sudomina, jis atrodo labai pažįstamas, jau išgyventas. Kai kurie gali pasakyti, kas įvyks toliau, tačiau dėl trumpo efekto to neįmanoma įrodyti moksliškai. Gali būti, kad deja vu jausmą sukelia smegenų centrai, kuriuose informacija “užsaugoma” anksčiau, nei ją užregistruoja mūsų sąmonė. Gali būti, kad šis jausmas yra susijęs ir su turima patirtimi, kai  analogiška situacija praeityje yra supainiojama su tikrove, arba sapnais. Kartais net kvapas gali “iškviesti” iš atminties praktiškai jau pamirštus vaikystės prisiminimus.
Pats deja vu pavadinimas kilęs iš prancūzų kalbos ir reiškia “kažkur jau matytas”. Pirmą kartą šį terminą panaudojo Emilis Buarakas. Deja vu dažnesnis vaikams ir paaugliams nei vyresnio amžiaus žmonėms.
Įmanomas ir atvirkščias efektas, vadinamas jamais vu - iliuzija, kad pažįstamas reiškinys, daiktas matomas pirmą kartą, nors iš tiesų su juo yra tekę susidurti anksčiau.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai2 komentarai

  1.    nr1 2009-07-16 17:54

    Smagu, kad toks straipsnis yra. Man taip pat atrodo, kad esu buvus nors… neteko :D galetu daugiau apie tai parasyti :)

  2.    Sony 2009-08-18 22:11

    Sapnavau miško takelį. Po keturių metų vasaros metu tikrai ten bėgau. Tiesiog bėgiojau krosą ir realiai pirmą kartą ten buvau ką buvau jau užsapnavusi prieš keturius metus. Kitas atvejas. Užsapnajau italą ir iš tiesų jau rytoj su juo susipažinau ir tą patį viliojimo pirštu judesį dariau. Viskas grynai taip ( be to gal jau žinojau kaip vilioti, tiesiog iš sapno…).

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.