BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kompiuterinė tomografija - vienas iš radiologinių tyrimo metodų, kurį atliekant naudojama jonizuojančioji spinduliuotė. Šis metodas yra tikslesnis ir suteikia daugiau informacijos nei paprasta rentgeno nuotrauka. Tačiau pacientas gauna žymiai didesnę apšvitą, todėl labai svarbu prieš skiriant tyrimą įsitikinti ar tikrai pacientui reikalingas šis tyrimas, ar negalima taikyti kitų tyrimo metodų, išvengiant nepagrįstos apšvitos. Pagrįstumas - pirmas žingsnis radiacinei saugai užtikrinti. Kiekvienas tyrimas turi būti taikomas tik tikintis, kad jis padės gydytojui tiksliau diagnozuoti susirgimą ir paskirti tinkamą gydymą. Gydantis gydytojas (paskyrėjas), įvertinęs kitus atliktus tyrimus ir pripažindamas, kad tik kompiuterinės tomografijos tyrimai gali padėti diagnozuoti susirgimą paskiria kompiuterinės tomografijos tyrimą. Galutinį sprendimą dėl kompiuterinės tomografijos tyrimo atlikimo priima tinkamai apmokytas, radiologinę įrangą ir radiacinę saugą išmanantis gydytojas radiologas, artimai bendradarbiaudamas su tyrimą paskyrusiu gydytoju.
2009 m. liepos - rugpjūčio mėn. Radiacinės saugos centro specialistai atliko tikslinius patikrinimus UAB ,,SK Impeks medicinos diagnotikos centras”, UAB “Kardiolita”, UAB “Tomografija”, UAB”MCT”, UAB “Medea Diagnostika”. Šių patikrinimų tikslas - įsitikinti, kad Vilniaus miesto privačiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose kompiuterinius tomografus, kompiuterinės tomografijos (KT) procedūros yra atliekamos tik su specialisto siuntimu.
Atlikus inspekcinius patikrinimus paaiškėjo, kad dažniausiai pacientai procedūroms registruojami telefonu. Registracijos metu paklausiama ar pacientas turi asmens sveikatos priežiūros įstaigos siuntimą atlikti KT tyrimą. Pacientai, kurie pageidauja KT tyrimo, bet neturi siuntimo, pirmiausiai nukreipiami specialisto (paskyrėjo) konsultacijai. Be jo siuntimo KT tyrimai neatliekami.
Radiacinės saugos centras atkreipia dėmesį, kad “medicininė apšvita gali būti taikoma tik skyrus paskyrėjui” (Lietuvos higienos norma HN 73:2001 “Pagrindinės radiacinės saugos normos”, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 (Žin., 2002, Nr. 11-388)). Todėl registruojant pacientus kompiuterinės tomografijos tyrimams, kaip ir kitiems tyrimams, kur panaudojama jonizuojančioji spinduliuotė, būtina pasiteirauti ar pacientas turi gydančiojo gydytojo siuntimą ir ypatingą dėmesį skirti medicininės apšvitos pagrįstumui.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai4 komentarai

 1.    joris 2009-10-26 15:12

  manau, atsiranda daug ne pagal taisykles besielgiančių……

 2.    tylei 2009-10-26 17:17

  Kad šitas aparatas pašvitintų kauno klinikose reikia laukti gerą pusmetį eilėje, manote kad skirsto nepagrįstai?

 3.    nora 2009-10-26 21:07

  sakyciau, kad tiems, kam reik, reikia laukt, o kiti pasisvitina labai greit

 4.    gudrus 2009-10-26 21:40

  jo, kysi duok, tada nereiks laukt.

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.