BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Depresija

2008-12-05 | |

Vyrauja nuomonė, kad depresija – tai kažkas gėdinga. Ja sergantys žmonės dažnai būna nesuprasti aplinkinių. Jų būsena dažniausiai yra įvardijama kaip tinginystė, atsakomybės vengimas, apsileidimas. Apie tai, jog ši problema yra svarbi ir aktuali, galime perskaityti daugumoje žurnalų ir internetinių portalų. Kiekvienam iš mūsų pasitaiko blogų dienų, kai jaučiamės niekam nereikalingi, nelaimingi, nemylimi ir lygūs nuliui. Jei mus kankina prasta nuotaika dėl blogo oro – toli gražu, tai dar nėra depresija. Kiekvienam iš mūsų kartais nesinori nė kojos kelti iš lovos. Piktas šefas, piktoji bendradarbė – jie gali sukelti neigiamų jausmų, tai trunka vos kelias dienas ir nėra liga. Jeigu tokia savijauta mus kankina ilgesnį laiką, atėjo metas susimąstyti. Galbūt jus kankina depresija?

Kas yra depresija?

Šia klastinga liga sergantys žmonės jaučiasi bejėgiai, vieniši, pasimetę. Jie dažnai save kaltina dėl įvairių priežasčių. Savigrauža jų beveik niekada neapleidžia. Sergantis depresija žmogus nesugeba susikoncentruoti, o jo atmintis yra smarkiai pablogėjusi. „Depresininkams” būdinga nepkankamai gerai vertinti save ir nuolat save kaltinti dėl nesėkmių. Ligonį kankina visiškas abejingumas, tuštumos jausmas ir apatija. Jis turi mąstymo sunkumų, todėl išspręsti kokią nors problemą tokiam žmogui yra praktiškai neįvykdoma misija. Jie dažniausiai neturi tvirtos nuomonės. Depresija sergantys žmonės būna itin irzlūs ir nervingi. Jie nesugeba išreikšti savo minčių ir emocijų. Nemiga nuolat juos persekioja kaip ir apetito kaita. Vieną dieną jie nevalgo nieko, kitą – ryja viską, kas pakliūva po ranka. Retesni simptomai: galvos ir skrandžio skausmai, pagreitintas širdies ritmas. Dažnai galvojama apie savižudybę.

Gydymas

Kadangi depresija yra laikoma psichikos sutrikimu, pacientas turėtų kreiptis į psichologą arba psichiatrą. Depresiją būtina gydyti, nes ji labai vargina pacientą, trukdo jam gyventi pilnavertį gyvenimą, mažina darbingumą. Baisiausia, jog ši liga gali baigtis savižudybe. Jei sergama lengva depresijos forma, gali pakakti ir kelių prichoterapijos seansų. Dažniausiai gydoma būtent psichoterapijos seansais bei antidepresantais.
Gydymas ligoninėje taikomas tik itin sunkiais ligos atvėjais, pavyzdžiui, kai yra didelė savižudybės tikimybė arba kai paciento elgesys yra pavojingas gyvybei (pavyzdžiui – badavimas).

Kaip padėti sau pačiam?

Kovojant su depresija, reikia labai daug stiprybės ir kantrybės. Rezultatų, deja, teks palaukti. Jeigu jus depresija kankina tik rytais, stenkitės tuo paros metu neatlikinėti jokių svarbių darbų. Pradžioje siekite mažų tikslų, kuriuos pasiekę, būtinai save apdovanokit. Ilsėkitės kiek įmanoma daugiau, darykite prtraukėles darbo metu. Tačiau apatiškas guilėjimas lovoje – tikrai ne išeitis. Svarbu bendrauti su kitais ir nepamiršti savo pomėgių. Artimųjų palaikymas ir fizinis aktyvumas – geriausi draugai, sergant depresija. Reikėtų vengti pesimistų kompanijos ir laiką leisti su žmonėmis, kurie mums kelia nuotaiką. Pasivaikščiojimai – labai puiki mintis.

Artimųjų elgesys

Artimieji labai svarbūs, tačiau jų elgesys kartais gali būti kenksmingas. Visų pirma, paciento aplinka turi būti supratinga ir kantri. Pacientą būtina išklausyti bei informuoti jį apie gydymo eigą. Deja, depresija dažnai yra laikoma tinginyste bei silpnavalyste, todėl ligoniui kartais nebūna suteiktas tinkamas gydymas (arba jis paprasčiausiai nesikreipia į gydytojus). Problema yra tame, kad mes patys net nesirgdami depresija dažnai šią ligą sau primetame sakydami: “man depresija”. Todėl, jeigu susirgsime iš tikrųjų, vargu, ar mumis kas nors patikės.
Artimųjų patarimai retai padeda ligoniui. Geriausias patarimas – patarti apsilankyti pas gydytoją. Nesistenkite paciento linksminti per prievartą. Taip jį tik sunervinsite.
Pasitaiko, kad depresija sergančio žmogaus šeimai taip pat prireikia vizitų pas psichologą.

Rodyk draugams


Komentarai15 komentarai

 1.    anonimas 2009-04-01 05:18

  Juokingai skamba, kada žinai iš savo patirties labai gerai kas yra depresija, tokios standartinės ir nuvalkiotos frazės, kad depresija “klastinga liga”.

 2.    R. A. 2009-08-31 23:36

  Dėl patarimų kur kreiptis, tai čia labai reikia atsargiai. Gali būti daug blogiau, jei žmogus kreipsis pas neišmanėlius, kurie, deja, to patys nežino, apie save labai gerai galvodami. Prisiskaitę knygų ir pabaigę tam tikrus mokslus, kas jiems suteikia teisę gydyti. Bet be abejo reikia ieškoti pagalbos. Aš asmeniškai tai patarčiau netgi ne pas specialistus kreiptis, o geriau susimąstyti kas įstūmė į tokią padėtį. Dažnai būna kalta aplinka. Kartais paprasto, menkai pažįstamo, išmintingo žmogaus patarimas gali būti daug vertingesnis, nei daugybės psichoterapeutų. Bet būna išmintingų ir psichoterapeutų.

 3.    bernadet 2009-09-12 18:27

  Blogiausia tai, kad aplinkiniai iš tiesų nieko nepastebi. Arba dar labiau smukdo: “tai tu skubėk, nes nespėsi atlikti darbų” (po šitų žodžių norisi duot į snukį), “tai ko tu lauki”, “tau viskas negerai”,… Abejingumas ir šaltumas. Net kai depresija pasireiškia ir kokiomis nors keistomis fizinėmis ligomis (ir gydytojai neranda dėl ko vienoks ar kitoks negalavimas buvo pasireiškęs), aplinkiniams tai nekelia jokių emocijų. Kai tereikia tiek nedaug: išklausyt, pabūt šalia (nebūtina kalbėtis), užsukt į svečius arbatos, arba pakviest jos, ar tiesog maloniai pasisveikinti “labas!:)”, o ne šaltai ir abejingai…, na tiek nedaug reikia - tik trupučio dėmesio…
  Tik ačiū visom dvasiom ir dievam, kad yra artimieji, kurių rūpestingas žvilgsnis, net jei tu nieko nesakai, sušildo ir nuramina.

 4.    starlight1 2009-10-03 12:42

  Manau, jums butu idomu pasiskaityti mano Bloge. Tema- psichiatrine ligonine.

 5.    B.A. 2009-10-03 12:54

  Kiekvieną rudenį labai populiari tema, bet toks jau mūsų klimatas:)

 6.    VIKTORIA 2010-05-20 18:18

  Visi mandri kol su ja nesusiduria,o kai visi is artimuju nuo taves nusisuka lyg tu butum raupsuota, tai kur tada dingti su ta depresija. As ja turiu jau 4 menesiai ir jauciu, kad viskas slysta is ranku. Nei gydytoju israsyti vaistai nepadeda, nei patarimai, nes kai pareini namo jauti, kad viskas tik ant tavo peciu ir laikosi. Vaikas susirgo, vyro zodziais, tai nieko baisaus, o nuvedi jis turi prasidedancia astma. Nugriuvo lubu dalis - ne as moku, tu ir tvarkykis. Darbe bosas spaudzia, zodzio negali pasakyti ismes. Tai kaip gi tos depresijos atsikratyti? JAI NEI DAKTARAI, NEI ARTIMIEJI NEBEPADEDA.

 7.    Incognito 2010-06-03 18:52

  Atrodo, as jau daug metu sergu depresija… Oo
  Atitinka beveik visi “depresijos pozymiai”… seniai laikas susirupinti… =…=’
  bet, deja, as zinau, del ko ji kilo, ir ta priezasti pasalint nera taip jau lengva…

 8.    linux 2010-08-20 20:22

  Kai uzeina juodos dienos, labai stengiuosi sau priminti, kad kitiems daug blogiau nei man… Aisku, tai ne visada padeda. Tada isvardinu sau dalykus del kuriu tureciau dziaugtis… Ir kazkiek apsiraminu. Visada atsiranda blogiau gyvenanciu, tai nevykim Dievo i medi… Dziaukimes tuo ka turime. Juk galejome net negimti ir nieko nebutume patyre.

 9.    amyra 2010-09-15 01:12

  Pries du menesius palaidojau mamyte, kuri buvo man savarbiausia pasaulyje. Ji daug metu sirgo depresija ir bande ne viena karta pasitraukti is gyvenimo, o viena karta jai pavyko… Ji paliko 6 metu dukra, kuria as isivaikinau, nes nenorejau, kad ji pakliutu i vaiku namus. Dabar man yra labai sunku ir nezinau kaip sau padeti… Dabar turiu du vaikus ir zinau, kad turiu buti stipri, bet atrodo, kad nieko negaliu, kankina nemiga, baime, nerimas… Zinau, kad nera taip paprasta kai palaidoji mama, bet taip kaip as jauciuosi mane gasdina. Man tik 24 m. o ant mano peciu labai daug… Labai noriu padeti sau, bet nezinau kaip…

 10.    ree 2011-03-21 22:56

  pilnai visus suprantu…pati neseniai issiskyriau su vaikinu, o ji begalo myliu vis dar, negaliu uzmirst jo, jis man labai brangus..sunku kesti..juolab pagalvojus, kai tas zmogus yra tau isgelbejes gyvybe…

 11.    Pacientas 2012-04-06 13:48

  Man atrodė, kaip susirgau depresija, kad gyvenimas pasibaigė. Ilgai kankinausi, vaikščiojau pas šeimos gyvytoją ir nusiuntė mane pas psichiatrą. Pasichiatras išrašė vaistų ir paleido. Po poros savaičių palengvėjo šiek tiek, tačiau niekas nedingo, nerimas, baimė. Atsitiktinai per pažįstamą sužinojau apie privatų R. Kazlausko psichoterapijos kabinetą. Pradėjau lankytis, keista buvo viskas kaip užsienio filmuose. Sėdi, kalbi… Tačiau nepraėjus nei 2 mėn. man dingo panikos atakos, baimė, įkyrios mintys… Siūlyčiau ir Jums nenumoti ranka, o padėti sau! Beje, gydytojas atsinaujino savo puslapį, ten yra testukas, kurio pagalba, išsitirsite ar Jums yra depresija. http://www.depres.lt

 12.    pacientas 2012-05-30 10:41

  Man atrodė, kaip susirgau depresija, kad gyvenimas pasibaigė. Ilgai kankinausi, vaikščiojau pas šeimos gyvytoją ir nusiuntė mane pas psichiatrą. Pasichiatras išrašė vaistų ir paleido. Po poros savaičių palengvėjo šiek tiek, tačiau niekas nedingo, nerimas, baimė. Atsitiktinai per pažįstamą sužinojau apie privatų CETRINĖS NERVŲ SISTEMOS TRENIRAVIMO kabinetą. Pradėjau lankytis, keista buvo viskas kaip užsienio filmuose. Sėdi, minkštame fotelyje arba miegi Tačiau nepraėjus nei 2 mėn. man dingo panikos atakos, baimė, įkyrios mintys… Siūlyčiau ir Jums nenumoti ranka, o padėti sau! Beje, CNS TRENERIS atsinaujino savo puslapį, ten yra testukas, kurio pagalba, išsitirsite ar Jums yra depresija.Beje padeda ir nuo priklausomybių-nebevrtoju lkoholį.

 13.    danute 2012-07-14 20:36

  Sveiki!!
  Visus uzjauciu sergancusi ir sirgusius depresija!!!

  Pati tai patyriau, gydziausi, ir stai as sveika!! :))

  Noreciau padeti zmonems!!! :))
  Kam kyla jokiu klausimu, abejonu, o gal tiesiog jauciates vienisas arba noriti isikabeti ir likti suprastu rasykite man i el. pasta gabrielelionikaite@gmail.com pabendausim laiskais arba pakalbesime telefonu :))

  Susikurkite tikslu del ko versta gyventi ir juos po turputi igyvendinkite !!! Visada atsiminkite, kad esate kazkam reikalingas!!!

 14.    Ernesta | Dizainere 2012-10-11 15:12

  Ar istikruju depresija reikia gydyti?

 15.    Danas 2016-05-30 14:09

  Buvau ‘ten’ ilgą laiką. Radau savo būdų išlipti. Rašykite man: moljeras@gmail.com Paštą tikrinu kasdien, atrašau visiems. Danas

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.