BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie šiuo metu ypač populiarėjančią įvaizdžio ir etiketo versle temą mielai sutiko papasakoti Alvyda Jasilionytė – sertifikuota London Image Institute įvaizdžio konsultantė – trenerė ir verslo etikos lektorė. Autorė neseniai išleidusi knygą „Dalykinės išvaizdos vadovas“ atskleidė savo sėkmės paslaptį bei pasidalino vertingais patarimais.

Kodėl nusprendėte tapti įvaizdžio konsultante, kas pastūmėjo? Juk mūsų šalyje ši profesija visai nauja…
Nuo pat vaikystės gražiai piešiau, buvau puošiama. Paauglystėje, kaip ir dauguma paauglių, domėjausi stiliumi, mada, vėliau, jau studijuodama, draugėms piešdavau drabužėlių modelius. 1992 metais išvykau į JAV. Ten galbūt ir buvo pirmoji mokykla – tiek daug gražių parduotuvių ir drabužių, lankiausi parodose, muziejuose, verslo centruose. Pirmąjį dalykinio stiliaus drabužių komplektą įsigijau ten. Grįžusi į Lietuvą pradėjau dirbti, studijuoti ir rinkti informaciją dalykinės išvaizdos, mados, etiketo, kūno kalbos temomis. Studijuodama verslo vadybą kursiniams darbams rinkausi temas: vadybininko išvaizda, bendravimo vieta valdymo santykių sistemoje, vėliau, pati pradėjau rengti patarimus aptarnaujančiam personalui (parduotuvių, restoranų). Nuolat draugai ir draugės kreipdavosi patarimų kaip pasiruošti pokalbiui dėl darbo, kaip atrodyti ir t.t. Visa tai dariau nemokamai, buvo kaip hobis.
2001-aisiais atlikau tyrimą, kiek organizacijoms svarbus įvaizdis, kaip tai supranta ir ar jos į tai investuoja. Tai buvo drąsi ir nauja tema diplominio darbo gynime. Norėjau išsiaiškinti rinkos situaciją, nes jau tada planavau užsiimti šia veikla. Tiesa, ilgą laiką lietuviai šia tema nesidomėjo. Tik maždaug nuo 2000-ųjų vienas kitas verslininkas pradėjo kalbėti šia tema, tačiau tuo metu dar labai mažai kas suprato, kam organizacijai reikalinga formuoti įvaizdį, juk net reklamai nedaug įmonių skyrė lėšų, nes manė, kad tai nebūtina. Supratau, jog reikia palaukti.
2004 –aisiais nusprendžiau dar kartą investuoti į studijas. Man labai padėjo prieš tai įgyta darbo patirtis kosmetikos įmonėje, dalyvavimas mados dienose, darbas rinkodaroje, vadovaujamo darbo patirtis, jog galėčiau iš karto mokytis The London Image Institute Executive courses. O 2005-aisiais nusprendžiau surizikuoti ir pradėti, nes tinkamo laiko niekad nebus (šypsosi).
Šiandieną dėstau, konsultuoju ir pati studijuoju. Jei nori tobulėti profesinėje srityje, niekad negali nustoti mokytis. Hobis tapo profesija ir gyvenimo būdu, to negali imti ir palikti, jei tuo gyveni ir degi. Kaip viena iš mano draugių pasakė: „Juk tu ir tada (1994 m.) jau domėjaisi tais dalykais, jų laikydavaisi ir žadėjai leisti žurnalą.“ Kas keisčiausia, jog aš to neprisimenu. Tačiau tai tik patvirtina, jog svajonės pildosi. Juk išėjo koncentruotų patarimų knyga dalykinės išvaizdos tema vyrams ir moterims. Tai komandos darbas, ne mano vienos.

Išvaizda ir geros manieros labai svarbu užsienyje, o kaip yra Lietuvoje? Ar dėmesys į stilių versle ne mažesnis, ar sunku keisti požiūrį?
Dar 1991-aisiais viešėdama Jungtinėse Amerikos Valstijose pastebėjau, jog dauguma lietuvių atrodo „kitaip“, yra labiau suvaržyti, nuvertinantys save kaip asmenybę. Tačiau ko norėti, juk mes gyvenome skirtingose visuomenėse. Šiandieną, kai kalbame apie globalizaciją ir vis dažniau pasigirsta svarstymai, jog gyvename pagal 1970 metų pabaigos šūkį „The globe is a village“, „The village is a globe“ kaip ir išsipildė. Esame globalios ekonomikos ir politikos dalis. Esame Europos Sąjungos dalis, laisvi piliečiai, kur laisvas darbo jėgos, prekių ir kapitalo judėjimas, tai pats laikas pradėti domėtis tuo, kokie dalykinio stiliaus reikalavimai pasaulyje, o ne tik mano šalyje. Turėtume daugiau kreipti dėmesį į prisižiūrėjimą, gaivų kūno kvapą, išlygintus drabužius, švarius plaukus, tvarkingus nagus. Atrodytų, jog apie tai net nereikia kalbėti, o realybė rodo, jog reikia. Kai tai išspręsime, tuomet galime kalbėti ir apie drabužių derinimą, viso stiliaus išbaigtumą: šukuosena, makiažas, drabužiai (atitinkantys situaciją), puikiai priderinti aksesuarai.

Taip pat pats laikas mokytis tolerancijos ir pakantumo kitos rasės ir tautos žmonėms, pasidomėti kitų tautų papročiais.
Norėčiau taip pat atkreipti dėmesį į geras manieras viešoje erdvėje ir darbe, taip pat ir kelyje. Atrodo, jog liežuvis nudžius, jei pasakysime žodį „prašau“, „atsiprašau“, „gal galėčiau jums kuo padėti“. Šypsena, kuri tikrai nieko nekainuoja, malonus pasisveikinimas ir draugiškas žvilgsnis.
Nesmagu girdėti, kai atvykę miesto svečiai sako, jog esame nemandagūs, arba gidai užsimena, jog lietuvius galima atpažinti iš nemandagaus elgesio (svečioje šalyje). Žinoma, nemanau, jog dauguma tokių, tačiau mokytis turim ko.
Džiugu, jog lietuviai, kurie gyveno kitose šalyse, patys mato skirtumus. Kai grįžta į namus, Lietuvą, juos pačius jau šiandieną stebina daugumos nemandagumas gatvėje, parduotuvėse, kelyje, transporto priemonėse, įstaigose.
Visgi šiandien situacija gerokai pasikeitusi ir Lietuvoje, jei esi puikus darbuotojas, kūrybinga, disciplinuota asmenybė, tai turėtų matytis ir išorėje. Tylios, pilkos pelytės ar netvarkingo ir susivėlusio įvaizdis rinkos ekonomikos sąlygomis nepadeda. Darbdaviai, personalo atrankos įmonės visuomet atkreipia dėmesį į potencialaus darbuotojo aprangą ir elgseną, nes išorė perduoda labai daug informacijos. Tai gerai įvaldęs žmogus turi daug daugiau galimybių gauti norimą darbą, net jeigu jo kompetencija ir bus prastenė nei kitų pretendentų. Tačiau nereikėtų manyti, jog tik puikus įvaizdis padės išsilaikyti gautose pareigose – reikia įdėti ir pastangų profesiniam tobulėjimui.
Organizacijų vadovams taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kiek jų pardavimo vadybininkų išvaizda turi įtakos produktų pardavimui.

Ar sunku įtikinti klientą tinkamai pakeisti įvaizdį, o gal jie pasitiki Jumis bet kokiu atveju?
Niekad nieko neįtikinėju. Jei jau žmogus atėjo pas mane, tai mano atsakomybė duoti profesionalų patarimą, o ką jis ar ji su tuo patarimu darys vėliau, ar iš karto mėgins praktiškai įgyvendinti, tai jo ar jos laisvas pasirinkimas. Niekuomet neraginu žmogaus pirkti, jei jis tam nepasirengęs. Apsipirkimo konsultacijos metu leidžiu pasirinkti, ko pats asmuo nori, o aš parenku tai, ko reikėtų jo drabužių komplektui papildyti. Arba pamatau ką nors gražaus ir tinkamo tam asmeniui, tada mielai rekomenduoju. Dažnai būna, jog klientai labai maloniai nustemba, kaip jie puikiai atrodo su parinktais drabužiais, į kuriuos patys niekuomet nebūtų kreipę dėmesio.
Vieni ateina tada, kai keičiasi jų statusas, kiti, kai planuoja ieškoti naujo darbo, dar kiti tiesiog pasitikrinti turimas žinias ar išgirsti naujų patarimų. O kai kurie galbūt tiesiog iš smalsumo.
Džiaugiuos, kai klientė ar klientas išgirsta daugiau komplimentų, pasiūlomas atsakingesnis darbas, pavyksta pasimatymas, įgyja daugiau pasitikėjimo. Juk kai gerai atrodai, tai ir gerai jauties. O kai gerai jauties, tai gali koncentruotis į pokalbį ar darbą ir nebereikia galvoti, kaip aš čia atrodau.

Kokius tris svarbiausius dalykus apie dalykinę išvaizdą turi žinoti kiekvienas?
Būkit prisižiūrėję (plaukai, oda, nagai, drabužių ir batų tvarkingumas, gaivus kūno kvapas, rankos),
Tinkamas stilius (pagal statusą, dirbamą darbą, verslo šaką, tos dienos susitikimus, vietą ir laiką),
Geros manieros (dalykinio etiketo išmanymas ir laikymasis (mandagumas), profesionalumas ir nuoširdumas).

Jūsų gyvenimo šūkis ir tikslai.
Šūkio neturiu (šypsosi). Vadovaujuosi nuostata, jog visi esame gavę vienokius ar kitokius gebėjimus (talentus) ir jie nėra tik tam, kad jais puikuotumėmės, o tam, jog kažką sukurtume, patobulėtume ir būtume vieni kitiems naudingi. Sveikoje visuomenėje turėtume iš to pragyventi. Šiandieną tiek daug žmonių užsiima ne tuo, kuo norėtų užsiimti, o tuo, už ką moka pinigus. Eina su neapykanta į darbą, darbe laukia darbo dienos pabaigos… Ar iš tikrųjų išnaudojame gautus gebėjimus ir ar realizuojame norą harmoningam gyvenimui?
Mano tikslai dideli, tačiau jų link einame po žingsnelį ar po laiptelį ir nieko čia nepadarysi, jei to nori pasiekti darbu ir žiniomis. Nors yra toks visiems gerai žinomas posakis: „Žmogus planuoja, o Dievas juokias“… Manau, jog reikia turėti svajonių, nes jei jos teisingos, tai bus lemta joms išsipildyti. Nors ir kitas posakis gerai žinomas: „Atsargiai svajokite, nes svajonės pildosi“.

Ko palinkėtumėte mūsų skaitytojams ir sau pačiai?
Nuolat tobulėti, prasmingai išnaudoti laiką, būti atviriems naujovėms, nebijoti suklysti, kantrybės, tikėjimo, optimizmo, tolerancijos ir daugiau šypsotis. Šypsena labiausiai užkrečiama emocija, kaip ir žiovulys ?! Kiekvienoje sudėtingoje situacijoje ieškoti galimybių ir įžvelgti teigiamas puses.

Autorė Raminta Simanavičiūtė

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai5 komentarai

 1.    bi0s 2009-04-28 19:36

  Idomiai pasakyta.

  http://linksmuolys.blogas.lt

 2.    Tomas - http://www.padovanok.com 2009-05-01 12:02

  nerealu ir iskur atsiranda tokiu straipsniu spaudziu ranka sio blogo autoriui ;)

 3.    arnauskaite 2009-05-31 06:59

  reiktu uzdrausti naudojantis kitais reklamuotis su nuorodom i reklamines akcijas, dovanas ir pan.

 4.    zemaituks 2009-06-08 13:22

  kaip ten toj patarlėj sakoma: sutinka pagal rūbą išlydi pagal protą?

 5.    Jurgis 2009-10-16 22:13

  Na ka as zinau, gal Amerikoj, tai ir taip, bet Lietuvai dar oi oi kaip toli.

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.