BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar įmanoma šiais laikais turint idėją, daug noro ir nė lašo investicijų pradėti savo verslą? Turbūt dauguma žmonių atsakytų: NE. Jaunas, energingas, daug noro ir finansinės laisvės trokštantis vaikinas, interneto svetainių kūrybos verslo „Made.By“ savininkas, Laurynas Karvelis, tvirtina, kad turint kompiuterį ir „galvą ant pečių“ – viskas įmanoma.

Nuosavo verslo genezė

Laurynas jau dvyliktoje klasėje laimėjo programavimo konkursą, sukurdamas operacinę sistemą. Jaunuolio prizas buvo - nemokamas įstojimas į informatiką Kauno technologijos universitete (KTU).
Studijų metu vaikinas pradėjo dirbti tinklalapio talpinimo įmonėje. Trejus metus vyko efektyvus mokymasis: stebėta, kaip verslas vystosi, ką reikia daryti ištikus krizėms ar gerėjimo laikotarpiams. Buvo iš tiesų daug pamokų per tuos metus. Galų gale susiklostė tokios aplinkybės, kad teko palikti įmonę.
Studijuojant KTU, jaunuolis ypatingai domėjosi internetinėmis technologijomis, todėl po kurio laiko vėl įsidarbino IT kompanijoje. Tačiau dirbo trumpą laikotarpį, nes su egzaminais buvo sunku derinti darbą. Netrukus vaikinas pradėjo mąstyti, ką galėtų veikti, kuo užsiimti. „Labai nenorėjau, kad kažkas man „liptų ant galvos“ ir aiškintų, kaip ką turiu daryti. Todėl sumąsčiau, kad galiu kurti tinklalapius. Taip ir padariau, įkurdamas savo individualią veiklą“, - šypsosi Laurynas.
Pirmasis klientas buvo pažįstamas žmogus, kuris ieškojo, kas galėtų jam pagelbėti sukurti projektą. Laurynas pasisiūlė padėti už menką atlyginimą. Darbas truko pusantro mėnesio. Per šį laikotarpį tekdavo dirbti po šešiolika valandų per parą. Buvo nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio dėl nedidelio atlygio, tačiau savo darbu būsimasis verslininkas buvo patenkintas.
Vėliau savo geram grupiokui pasiūlė prisidėti prie savo veiklos. Bičiulis iš pradžių skeptiškai vertino Lauryno pasirinkimą, tačiau sutiko dirbti drauge. „Visų pirma, tinklalapius kuriančiai firmai buvo reikalinga turinio valdymo sistema. Tai yra pagrindas, ant ko darysi tinklalapius ir pan. Per pusantrų metų mūsų veikla tiek išsivystė, jog galime kurti įvairias svetaines: reprezentacines, elektroninės prekybos, komercines. Žodžiu, atliekame spalvingiausius darbus, susijusius su tinklalapiais (baneriai, trimatės grafikos kūrimas ir t.t.)“.
Laurynas pripažįsta, kad iš pradžių buvo sunku, nes verslą pradėjo be didelių investicijų. Jis tikina, kad neturint investicijų, reikia įdėti titaniško darbo. Tekdavo dirbti be galo daug, liaudiškai tariant, „arti“ nemažai, tačiau ir dabar stengtis reikia ne ką mažiau. Po kurio laiko dienos rėžimas: dvyliktą valandą keltis, trečią eiti miegoti, - tampa norma.

Verslui noro nepakanka

Laurynas teigia, kad verslas prasideda nuo idėjos, užsispyrimo ir troškimo būti laisvam. Visą laiką vaikinas sunkiai save įsivaizdavo, dirbantį kažkam kitam, o ne sau. Jam sunku galvoti ir apie savo mamą, gydytoją, kuri dirba jau trisdešimt metų toje pačioje ligoninėje, todėl savo verslo kūrimas buvo seniai svajotas sprendimas.
Laurynas šiuo metu TVM (Tarptautinė verslo mokykla) studijuoja tarptautinį verslą (magistrantūros išlyginamosios studijos), nes nori keisti mokslo kryptį. Priežastis - vien informatikos žiniomis neapsiriboja. Nors KTU studijomis vaikinas dalinai buvo patenkintas, bet kuo toliau, tuo labiau žinios iš programavimo linksta į vadybą, vadovavimą. Internetinių tinklalapių kūrimo veiklai vystyti reikalingos marketingo, kryptingos vadybos žinios. Be abejo, iš pradžių norint verslo užtenka didelio entuziazmo ir noro. Tačiau vien to negana. Dabar versle dirba keturi žmonės ir vienas laisvai samdomas dizaineris. „Jau pasiekėme į tokį lygmenį, kai mūsų veikla piniginiu atžvilgiu prilygsta paprastam darbui, nes turėdami tokius pagrindus, galime valdyti savo projektus ir uždirbti norimą sumą“, - teigia jaunasis verslininkas.
Laurynas jau pusantrų metų vykdantis savo interneto svetainių kūrimo veiklą, pažymi: „Gamybos kompanijoms reikia žaliavų, staklių ir pan. IT versle užtenka kompiuterio, programinės įrangos, „galvos ant pečių“ ir viskas. Taigi, vienintelė žaliava yra kompiuteris ir galva, o visa tai juk nieko nekainuoja… Išties programavimo jau „atsikandau“, dabar orientuojuosi į žmones, vadovavimą, motyvavimą, todėl siekiu įgyti šių žinių. Tuo labiau, kad ketiname plėstis. Kol kas darbuotojų užtenka, yra balansas, bet po kurio laiko labiau užsiimant marketingu, reiks daugiau programuotojų“.

Apie sunkumus, reklamą ir klientus…

Kalbant apie kilusius versle sunkumus, Laurynas tikina, kad jų būna įvairiausių: nuo finansinių iki psichologinių, t.y. minties įskiepijimo kolegoms, kad vis dėlto tai darai ne veltui, o tai, ką darai – tarsi kaupiamas žinių bagažas tolimesniame darbe. „Būna juodų dienų, kada atrodo, kad viską norisi nutraukti, tačiau nesklandumai išsirutulioja į gera. Imantis verslo, svarbu nebijoti ir nepasiduoti. Turėjau gerus du mokytojus-draugus, kurie mane pakeitė kardinaliai: pasaulėžiūrą, mąstymą tiek į verslą, tiek į gyvenimą. Verslas nėra tik verslas, tai yra ir tavo pasaulis. Išmokau elementarių taisyklių, kurių nežinojau“.
Kalbant apie investicijas, verslininkas sako, kad šios turi būti protingai realizuojamos. Turint mažą sumą, reikalinga mąstyti, kur ją naudingai išleisti. Su nedidelėmis investicijomis reikia parodyti viską, ką sugebi. Labai svarbu, kad užsakovai būtų patenkinti paslaugomis, nes po to jie gali rekomenduoti kitiems. Tai žodinė reklama, o tokio pobūdžio rekomendacija yra geriausia reklamos forma, todėl užsakovams savo darbais reikia parodyti viską, kas tik įmanoma.
Anot Lauryno, gauti klientą ir gauti gerą klientą yra dvi skirtingos sąvokos. Kai yra stengiamasi, pažadama klientui užsakomą projektą padaryti kokybiškai, gerai, pigiai, tuomet atsiranda didesnė tikimybė, kad jis toliau parekomenduos kam nors kitam. Apskritai, visi klientai yra geri, nebent nutinka viena problema – nesusikalbėjimas. Jaunas verslininkas užsakovams siūlo konkurencines kainas, už kurias yra padaroma kur kas daugiau nei tikimasi. Būna situacijų, kai klientai kelia didelius reikalavimus už mažą kainą, tačiau visada gebama rasti optimaliausią variantą, kad abi pusės būtų patenkintos.
Šiuo metu pastebima iš klientų, kad konkurencinės kainos turėtų dar kristi, nes užsakovai negali iš savo biudžeto tiek lėšų skirti išmokėjimams arba išmokėjimų vėlavimą dangsto pasinaudodami krizės situacija.
Anot verslininko, klientų yra įvairių, net neįmanoma jų segmentuoti pagal atitinkamus požymius. Ne visi klientai žino, ko nori. Žinančių - tik trisdešimt procentų, kurie dažniausiai ateina pagal rekomendacijas. Tokie žmonės susako savo reikalavimus. Likusiesiems septyniasdešimt procentų klientų tenka siūlyti savo variantus. „Mūsų tikslas vienas: mes norime, kad klientas būtų patenkintas, ir matytų, jog savo pinigus išleido ne veltui“,- tikina Laurynas.

Verslas – ne „eiliniam Petrui“

Anot Lauryno, verslas daromas nebūtinai dėl pinigų: „Pinigai – tai tik priemonė savo tikslams pasiekti. Turiu nuostabų žmogų šalia. Čia mano tikroji laimė, o ne pinigai…“.
Verslininkas tikina, kad jis nenori būti „eilinis Petras“, dirbantis po aštuonias valandas per parą savo direktoriui, standartiškai gyvenantis, standartinę mašiną, butą turintis. Lauryno tikslas – finansinė laisvė, todėl jo verslas yra geriausias pasirinkimas. Žinoma, darant verslą svarbu, kad jis beprotiškai patiktų, nes priešingu atveju pradėta veikla sužlugs.
Esant sunkumams, svarbu nepasiduoti, nuolat veržtis į priekį, motyvuoti save ir savo kolegas. Tuo labiau, kad siekiama svajonė - tapti žinoma, gera kompanija Lietuvoje, bei plėstis užsienyje, pavyzdžiui, Norvegijoje, Amerikoje, kitur. Pasak Lauryno, yra kelios kompanijos, kurios rinkoje egzistuoja dešimt – dvylika metų. Šios įmonės gerbtinos ir į jas lygiuotis verta. Entuziastingo verslininko interneto svetainių kūrimo veikla dar jauna, bet jis neabejoja: „Dėl savo trokštamų svajonių turi nuolat kovoti, bet noro turint ir sėkmei lydint, savo tikslų mes pasieksime…“.

Autorė Kristina Bružaitė

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai9 komentarai

 1.    tadaskornelis 2009-07-07 11:56

  Laurynas geras pavyzdys daugeliui, kurie skundžiasi, kad neturi galimybių. ;)

 2.    arnauskaite 2009-07-16 22:58

  Vistiek bent minimalių investicijų reikia. Kažkaip, kažkas padeda, kaip ir rašo, kad pažįstamas pirmas užsakovas buvo.
  Man atrodo daugeliui pradžia tokia sunki, kad kartais panašu į tai, kad neįmanoma visai. Pvz. visi ieško priekabių. Stebi tiek įkyriai ir įtariai, kad ima pyktis.

 3.    Viktor 2009-12-14 10:25

  Dar viena niekuom neipatinga studija. Dar vienas studentas. Same old song :D Reikia ir man uzhprashyti straipsniu apie save :D

 4.    Tomas 2009-12-14 15:29

  Puiku Laurynai, tokios istorijos įkvepia, sėkmės versle.

 5.    Ignas 2009-12-15 16:25

  Laurynas maladiec vaikinukas, suktis moka ir todel savo svajones tikiuosi igyvendins ;) Patinka man tokio mastymo zmones, todel linkiu sekmes Lauri!

 6.    Laurynas 2009-12-18 11:18

  Galbūt Viktorai,

  bet kažkaip keistai atsiliepi keistai apie savo potencialius partnerius :). Tikrai neužsakinėjau straipsnių jokių, ir nereikėjo :). Susirado patys - todėl, matyt vertas ;).

  Dėkui visiems už išsakytą nuomonę ir gerų švenčių!

 7.    Artūras 2009-12-22 00:55

  Tai kas parašyta paskutinėje pastraipoje, turi būti atspirties tašku kiekvienam. O ir kiekvienas žiūri iš savo bokšto. Aš jaunasis verslininkas taip pat, bet dalį dalykų matau kitaip nei mato Laurynas. Ir žodis verslininkas turi daugiau supratimo nei žodžio reikšmė. Tie, kas tik svajoja, verslininkais būti negali.

  made.by :)

 8.    Proudy 2010-01-03 14:27

  Šaunuolis :)
  Taip ir toliau!

 9.    Luka 2014-12-30 15:51

  Labai įdomu kaip šiam puikiam jaunuoliui sekasi šiuo metu :)

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.