BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Karališkoji Švedijos mokslų akademija šiais metais nusprendė skirti Nobelio fizikos premiją trims mokslininkams šviesolaidžio bei puslaidininkių vaizdo jutiklių išradėjams. Charles‘as K. Kao, Willard‘as S. Boyle’as ir George’as E. Smith‘as. Premijos dydis net 10 mln. Švedijos kronų (3,39 mln. litų).
Šių metų Nobelio fizikos premija buvo gauta už du mokslinius pasiekimus, kurie padėjo susiformuoti šiuolaikinės informacinės visuomenės pamatui.
1966 metais Charles K. Kao atliko išradimą, kuris buvo didelis lūžis šviesolaidinėje optikoje. Jis kruopščiai apskaičiavo, kaip perduoti šviesą ilgais atstumais per optinio stiklo pluoštą.
Stiklo gijų kabeliu galima perduoti šviesos signalus daugiau nei už 100 kilometrų, kai tuo tarpu 1960 metais buvo įmanomas tik 20 metrų atstumo signalų perdavimas.
Charles‘o K. Kao entuziazmas įkvėpė kitus tyrėjus pasidalinti savo vizijomis, bet pirmąjį stiklo gijų pluoštą pavyko pagaminti tik ketveriais metais vėliau, 1970 metais.
Šiandien optinės gijos vertinamos dėl mažų pagaminimo kaštų, atsparumo trikdžiams, o didelis šviesos nešantysis dažnis leidžia perduoti didelį informacijos kiekį. Tekstas, muzikos ir vaizdo įrašai, nuotraukos gali nukeliauti aplink pasaulį per sekundę.
Jei sujungtume visas šviesolaidžio gijas, kurios išsiraizgiusios pasaulyje, gautume juostą, kuri gebėtų apjuosti Žemę daugiau kaip 25 000 kartų. Šios milžiniškos gijos ilgis auga tūkstančiais kilometrų kas valandą.
Dažniausiai šviesolaidžiais yra perduodami skaitmeniniai vaizdai. 1969 metais Willard‘as S. Boyle‘as ir George‘as E. Smith‘as išrado pirmąją sėkmingą vaizdo gavimo technologiją, naudojant skaitmeninius vaizdo jutiklius.
Ši technologija leidžia naudoti fotoefektą, kurį matematiškai apibūdino dar A. Einstein‘as ir 1921 metais taip pat gavo Nobelio premiją. Pagal šį poveikį, šviesa paverčiama elektros signalais. Uždavinys kuriant vaizdo jutiklius buvo surinkti ir perskaityti daug vaizdo taškų per trumpą laiką. Tai padarė tikrą revoliuciją fotografijoje bei medicinoje, nes palengvina vaizdų gavimą iš žmogaus organizmo, tad kartu ir ligų diagnostiką bei mikrochirurgų darbą. Ryškių vaizdų gavimas net iš vandenyno gelmių dėl puslaidininkių vaizdo jutiklių tapo visiškai paprastas.

Autorė Raminta Simanavičiūtė

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai4 komentarai

 1.    nobelis 2009-10-09 11:59

  jau seniai reikejo jiems Nobeli skirt uz tokius isradimus…

 2.    sviesa 2009-10-09 12:15

  man tas sviesolaidis labai graziai atrodo, ar ji pardavineja per visokias muges vaikams??? :))

 3.    marius 2009-10-19 05:46

  Ateis netolimas laikas, kai galėsime šviesolaidžiu persigabenti energiją iš kosmoso. Atkristų būtinybė naudoti žemės iškasenas. Daugelis nežino, o žinantys tyli, kad anglies, durpių, naftos, dujų ir kitų iškasenų naudojimas neigiamai veikia žemės vidinę, beje, ir išorinę temperatūrą energiją. Aišku, jei kruopščiai nesistengsime save sunaikinti. Ką mes sėkmingai darome.

 4.    ecology 2009-10-19 14:39

  … manau ateis diena, kai zeme pati apsivalys nuo musu paciu

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.