BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aplinkosaugininkai bei Lietuvos muitinė šiais metais sulaikė jau ne vieną vaistų ar maisto papildų siuntą iš Kinijos ir kitų valstybių dėl to, kad jų sudėtyje buvo nurodomi saugomų rūšių gyvūnai arba augalai. Preparatai buvo konfiskuoti ir sunaikinti.
Kaip informavo Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Leonavičius, pastaraisiais metais Lietuvos muitinėje bei šalies viduje - turguose, prekyvietėse ir net vaistinėse - buvo konfiskuota įvairių vaistinių, kosmetinių ir kitokios paskirties produktų. Į Lietuvą, kaip ir kitas Europos Sąjungos valstybes, patenka nemažai įvairių vaistinių preparatų, maisto papildų, kosmetinių kremų, kurių sudėtyje tariamai ar iš tikro yra saugomų rūšių laukinių gyvūnų ar augalų. Pagal ES reglamentus bei CITES konvenciją pažeidimas gali būti fiksuojamas, kai medicinos preparatų sudėtyje bet kuria kalba yra nurodytas retos rūšies saugomas augalas ar gyvūnas.
Kinijoje, Indijoje, Vietname ir kitose Azijos valstybėse pagaminti preparatai dažniausiai sutrumpintai vadinami tiesiog TCM (trijų angliškų žodžių Traditional Chinese Medicine pirmųjų raidžių trumpinys). Daliai tokių preparatų leidimai įvežti gali būti išduoti, jei kartu su prašymu pateikiamas leidimas eksportui iš kilmės šalies. Kiekvienas toks prašymas gali būti atmetamas, jeigu preparato sudėtyje yra paminėtas bent vienas konvencijos I priedo sąraše nurodytas saugomas gyvūnas ar augalas (pvz., tigrai, jūriniai vėžliai ir kt.). Europos Sąjungos reglamentai, įgyvendinantys šią konvenciją, yra dar griežtesni.
Vaistų gamybai rytų šalyse yra naudojama daugybė nykstančių rūšių laukinių gyvūnų ir augalų, kurie pradžioje kaip žaliava ir dažniausiai nelegaliais keliais plūsta iš viso pasaulio Kinijos kryptimi. Perdirbti ir paversti “vaistais”, jie tais pačiais keliais grįžta atgal.
Kaip teigia Eugenijus Leonavičius, prekybos vietose Lietuvoje pasitaiko nemažai TCM pavyzdžių, įvežtų iš Rusijos, Kinijos, Indijos, Meksikos ir net Jungtinių Amerikos Valstijų. Sudėtyje nurodomi meškos taukai ar tulžis, tigro ar leopardo kaulai, jūriniai vėžliai, kaktusai ir orchidiniai augalai, afrikinė vyšnia ir daugybė kitų retų ir nykstančių dėl netausaus ir menkai kontroliuojamo trečiajame pasaulyje vartojimo. Nė vienu atveju nebuvo pateikti būtini eksporto/importo, prekybos leidimai, o pažeidėjai reikšdavo nuostabą ir pasipiktinimą dėl taikomų sankcijų ir nuobaudų. Net jau pažįstamų firmų logotipais pažymėti preparatai į mūsų šalį dažniausiai yra įvežti be minėtų leidimų, todėl vaistininkai ir kiti prekeiviai, vežėjai, siuntėjai ar platintojai neturėtų stebėtis, jei artimiausiu metu prekybos taškus tikrinantys aplinkos apsaugos pareigūnai priims sprendimus konfiskuoti neteisėtai į Lietuvą įvežtus TCM preparatus.

Marijona Varneckienė
BNS inf.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai2 komentarai

  1.    Timas 2009-10-19 19:43

    jei ne parduotuvese, tai juodojoj rinkoj bus tokiu produktu..gal tik maziau kiek.

  2.    Gamta 2015-02-02 12:57

    Reikia saugoti gamta

Vardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.