BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Labas, gražuole vasara! Kiek dainų apie tave sukurta! Kiek nuostabių dienų ir šviesių naktų praleista! O kai atrodo, kad įdomesnės šalies už buvusias kelionių gide jau nerasiu, vis dėlto randu! Atšilus orui ir visam pasauliui įžengus į naują sezoną, vasarą pasitikti norisi ypatinga šalimi, apie kurią tikriausiai nė nepagalvojai. Tai toliausiai nuo Lietuvos esanti ir viena seniausių Europos valstybių, Težo upės padalinta į dvi dalis. Vienoje – miškingi kalnai, o kitoje – žemuma ir kalvos. Dėl įspūdingų paplūdimių kasmet šalį aplanko apie 10 milijonų turistų, o miškai užima tik 5% viso šalies ploto. Čia žiemos būna trumpos ir šiltos, o vasara tęsiasi kone ištisus metus! Tai Portugalija – auksinių paplūdimių, palmių ir senovinių pilių karalystė. Čia savo nišą gali atrasti tiek pasyvaus ir aktyvaus poilsio mėgėjai, tiek romantikos bei kultūros ištroškę sielos ar adrenalino fanatikai. Atgal į gamtą! – kaip sakė Ž. Ž. Ruso…

Portugalija – rojus žemėje

Sostinė: Lisabona
Plotas: 92 072 km²
Gyventojai: 10,4 mln
Valiuta: euras
ES narė nuo: 1986m.
NATO narė nuo: 1949m.
Klimatas: subtropinis
Valstybinė kalba: portugalų
Politinė sistema: respublika
Religinė sudėtis: 97% romos katalikų, likę – protestantai

Geografinė padėtis. Šalis driekiasi Pirėnų pusiasalyje (sudaro jo šeštadalį), Vakarų Europoje, o krantus skalauja Atlanto vandenynas. Dėl šios priežasties vieninteliai portugalų kaimynai – temperamentingieji ispanai. Valstybei priklauso Azorų ir Madeiro salos, užimančios daugiau nei 3000 km² ploto. Jas pastaruoju metu itin pamėgę turistai.

Politika, demografija ir kt. Penkeriems metams renkamas prezidentas turi ribotas galias, nes Parlamente yra 230 narių, renkamų ketveriems metams. Sostinėje gyvena daugiau nei 2,5 mln gyventojų, o pati šalis suskirstyta į septynis regionus.

Kalba. Kaip matai iš naudingų frazių, portugalų kalba nors ir priklauso romanų grupei, tačiau kiek primena kai kurias kalbas, pavyzdžiui, ispanų, italų, ar net anglų. Tačiau nebūtina laužyti liežuvio bandant ištarti portugališkas frazes, mat dauguma vietinių gyventojų moka arba bent supranta angliškai, taip pat laisvai kalba ispaniškai. Galų gale, dar būdama Lietuvoje gali nusipirkti nedidelį kalbų žodynėlį. Jie parduodami knygynuose, didesniuose prekybos centruose ir kainuoja vos keliolika litų.

Virtuvė. Tradiciniai patiekalai yra keptos, marinuotos sardinės, įvairiai paruoštos jūros gėrybės. Taip pat mėgstami kepti viščiukai, sūriai, įvairių rūšių duona. Iš sriubų garsiausia yra caldo verde, į kurios sudėti įeina bulvės, kopūstai ir daug prieskonių. Sveikos gyvensenos propaguotojams ar merginoms, besilaikančioms dietos, siūlomos salad mista – elementarios gaivios salotos, pagamintos iš pomidorų, alyvuogių, salotų lapų, acto ir pipirų. Portugalų patiekalai nėra labai aštrūs, mat vietiniai gyventojai dideli smaližiai. Desertams, kaip patys sako, naudoja daug cukraus, kiaušinių ir fantazijos! Gali paragauti daug skanių pyragų ir pyragaičių, taip pat marcipaninės pastos.

Gėrimai. Šalis užima penktą vietą pasaulyje pagal vynuogynų derlių, dėl to čia vynas gali kainuoti tik vieną eurą! Garsiausi vynai: portveinas, madeira ir vinho verde (žalias vynas). Be jų yra dar apie šimtas rūšių. Baigus valgyti, portugalai turistams siūlo išmėginti likerio „Amarguinha“ iš sūrių migdolų arba deginančio distiliuoto likerio „Bagao“.

Kultūra. Čia, kaip ir Ispanijoje, labai populiari korida, tačiau Portugalijoje buliai paprastai mirtinai nesužeidžia žmonių. Taip pat šalies gyventojai švenčia daug įvairių švenčių, svarbu laiku atvykti.

Pirkiniai. Portugalijoje parduotuvės pradeda dirbti nuo 9 val. ryto, bet dauguma jų turi pietų pertrauką nuo 13.00 iki 15.00val. Šeštadieniais parduotuvės paprastai dirba tik iki pietų (išskyrus supermarketus, pvz., „Modelo“). Galima įsigyti rankų darbo įvairių keraminių dirbinių, įdomių papuošalų. Žinoma, derėtų nepamiršti į lauktuvių krepšelį įmesti ir vieną kitą butelį gero vyno bei skanaus avių sūrio „Queijo da Serra“.

Žmonės. Vietiniai gyventojai – nedidelio ūgio, ir nors grožiu ir neprilygsta ispanams ar italams, tačiau tikrai draugiški, daug šypsosi. Lėtas jų gyvenimo būdas prašalaičiams atrodo impozantiškai.

Pramogos. Azorai yra devynių salų uostas, skirtas mėgstantiems aktyvų laisvalaikį gryname ore žmonėms. Čia galima buriuoti, plaukioti motorinėmis valtimis, jachtomis, čiuožti vandens slidėmis, jodinėti arkliais arba lėktuvu pakilti į salyno padangę. Apskritai beveik visoje Portugalijoje gali mėgautis vandens pramogomis, žaidimu golfo aikštynuose arba laipioti į uolas ir kalvas.

Arbatpinigiai. Kaip ir visur, geriausiai palikti 5-10% arbatpinigių, tačiau kartais palikęs eurą ar du gali sulaukti nustebusio padavėjų žvilgsnio – kai kuriose kavinėse ir baruose arbatpinigiai būna iš anksto įskaičiuoti!

Keletas naudingų frazių:

Labas! – Ola!
Iki!/Ate! – Logo!
Ačiū! – Origado!
Prašom – Por favor
Kiek kainuoja? – Quanto custa?
Aš nesuprantu – Eu nao comprende
Ar kalbate angliškai? – Fala ingles?
Kaip sekasi? – Como estas?
Koks tavo vardas? – Como-se chama?
Kur yra tualetas? – Onde e a casa do banho?

Papasakosiu tau apie tris karščiausius šios šalies taškus – Lisaboną (Lisboa), Porto ir Valė Furado (Vale Furado).

Lisabona

Šalies sostinė žymi dėl 1755m. įvykusio žemės drebėjimo, kuris laikomas vienu stipriausiu per visą žmonijos istoriją. Jo metu žuvo daugiau nei 70 tūkst. žmonių! Po drebėjimo senamiestis buvo atstatytas, bet jau klasikiniu stiliumi. Tiesa, bažnyčioms ir vienuolynams, kurių krašte yra labai daug, būdingas gotikinis architektūros stilius. Tačiau kol neužkopsi ant vieno iš septynių didžiulių kalnų, negalėsi sakyti, kad jau pamatei visą miesto grožį. Tik nuo viršukalnių atsiveria plati sostinės panorama. Baimintis dėl didelių išlaidų neverta – Lisabonoje viskas kainuoja tik truputį brangiau nei Lietuvoje, o kituose Portugalijos miestuose net pigiau! Naktis dviviečiame viešbučio kambaryje atsieina 60-80 eurų. Aplankyti privalai miesto centre stovinčią Šv. Jurgio pilį, taip pat Šv. Jeronimo vienuolyną, didžiausią pasaulyje vežimų muziejų, Betliejaus bokštą (Torre de Belem), įrašytą į pasaulio kultūrinio paveldo sąrašą, Atradimų paminklą (Monumento das Descobertas), Prekybos aikštę ir dar daug muziejų bei kvartalų.

Valė Furado

Tarp turistų šis miestelis vadinamas slaptu Portugalijos paplūdimiu. Įdomu, kodėl? Todėl, kad paplūdimys driekiasi per visą gyvenvietės teritoriją ir tikrai neprimena Palangos, kur vos randi kur kilimėlį pasitiesti. Čia sezono metu nebrangiai išsinuomoję vilas gyvena turistai, tačiau jų nedaug ir net prie Atlanto vandenyno gali mėgautis vienatve. Kai pamatai vandenyną, viską pamiršti, norisi tik nusiplėšti drabužius, rėkti nesavu balsu ir bėgti, bėgti, bėgti į ledinį vandenį, mėgautis vandenyno ošimu ir nepaprasto grožio bangomis, o paskui kristi ant švaraus kranto, klausytis bangų mūšos ir šildytis saulutėje. Jeigu būtent taip įsivaizduoji savo atostogas, lėk čia, tik nepamiršk kremo, apsaugančio nuo žalingo saulės poveikio! Nors miestelyje menkai išvystyta infrastruktūra, tačiau gali rasti ir pasiekti viską, ko reikia. Labai populiaru išsinuomoti automobilį ir aplankyti aplink esančias gyvenvietes. Vidutinė vandenyno temperatūrą vasarą siekia 16-18?C šilumos (kiek šalčiau nei Baltijos jūroje), tačiau dėl gražaus įdegio ir geresnės sveikatos pakentėti tikrai verta!

Porto

Tai antras pagal dydį Portugalijos miestas, maždaug pusantro karto didesnis už Vilnių. Sakoma, kad visoje Europoje nerasi tokio unikalaus miesto, kuriame atsispindėtų viduramžių bei renesanso dvasia ir kultūra, o gyventojai turėtų tokį valingą charakterį. Tokias pilis kaip čia įsivaizduodavai skaitydama pasakas apie princus ir princeses. O miesto viešbučiuose tik už trisdešimt eurų galima apsinakvoti dviese ir kaip niekur kitur paragauti skanių jūros gėrybių. Porto 1996 metais buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Miestas turi šešis įspūdingus tiltus, daug spalvotų namukų ir paminklų, pastatytų iš granito ir žaliuojančių parkų, labai laukiančių lankytojų. Čia, kaip ir sostinėje, yra patogi ir greita susisiekimo priemonė metro, o per senamiestį, vadinamą „Ribeira“, teka srauni Duoro upė.

Vilnietė Evelina Portugalijoje praleido tris savaites, tad matė ir patyrė daug ką: „Po varginančios nakties Frankfurto oro uoste, kur visi miega kur papuolė (prie tualeto, ant grindų, miegmaišių ir pan.), mano draugas ir aš pagaliau atsidūrėme antrame pagal dydį Portugalijos mieste Porto. Vos atvykus paaiškėjo, kad dingo mano lagaminas! Pasirodo, per klaidą jį pasiėmė viena užsieniečių šeimynėlė ir jau ruošėsi išeiti, tad sunkiai jį atgavau. Nors buvome ir nemiegoję, ir išalkę, iššniukštinėjome visą miestą, o tada restorane “Pedro dos frangos” labai gausiai ir skaniai pavakarieniavome. Deja, labai nepasisekė su hosteliu, jame buvo drėgna, šalta ir niūru, o pusryčiai, kurie Portugalijoje vadinami pequeno almoco, pasirodo yra tik bandelė ir kava! Šiame mieste man labai patiko šiuolaikiškas operos pastatas Casa da Musica. O per Duoro upę yra nutiestas siaubingai didelis ir dar siaubingiau baisus dviaukštis Dom-Luis tiltas, kurio turėklai yra per žemi, tad einant jo viršuje per kokį uraganą tikriausiai mirčiau iš baimės (nors šiaip tiltas nepavojingas). Beje, nors Portugalijos sostinė ir labai graži, bet Porto man atrodė jaukesnis už Lisaboną. Gal todėl, kad čia mažiau turistų. Tiesa, apsilankę Lisabonoje, būtinai užsukite į kavinę „Pois, cafe“ ir į kurį nors naktinį klubą, pavyzdžiui, „Lux Fragil“. Vakarėlio įkarštis čia prasideda apie antrą valandą nakties, o sumokėtus 12 eurų už įėjimą vėliau galima išleisti kokteiliams ir kitiems gėrimams. Kadangi pagrindinis kelionės į Portugaliją tikslas buvo miestelis Valė Furado ir ten laukiantys pažįstami, vos nuvykę apsalome nuo gamtos grožio. Beje, autostrados keliai šalyje mokami. Kas nenori mokėti, gali važiuoti pro įvairius miestelius, kelio ilgis bus toks pats, bet leistinas greitis – dvigubai mažesnis. Jei važiuoji netoli, tai sumoki tik kelis eurus, bet važiuojant autostrada nuo Porto iki Leiria, kuri yra 20 km nuo Valė Furado, teks pakloti apie 24 eurus. Autostradoje galima važiuoti iki 120km/h, tačiau visi laksto gerokai greičiau! Matyt, mažai policininkų aplinkui. Žodžiu, atvykome mes į savo vilą ir ten praktiškai visas dienas deginomės ir maudėmės, kartais pavažinėdami po šalį. Per keletą savaičių teko aplankyti tokias vietines gyvenvietes kaip studentų miestelis Coimbra, piligrimų miestelis Fatima, kurortinis miestas Nazare, taip pat banglentininkų karalystė Peniche. Į Fatimą užtaikėme atvykti tuo metu, kai buvo piligrimų sezonas, tad Šv. Fatimos bazilikos aikštėje vieni tikintieji keliais šliaužiojo, o kiti mėtė žvakes į ugnį. Jaučiausi nejaukiai, nes tai labai šventa vieta ir beveik viskas, kas parduodama, yra religinio pobūdžio.“

Autorė Dalia Daškevičiūtė

Rodyk draugams


KomentaraiVardas (privalomas)

El. paštas (privalomas)

www

Dėstyk savo mintis.